Poradenstvo
 

Prerábanie kúpeľne je dnes zložitý proces, ak má výsledok splňovať predstavy zákazníka.
My preto ponúkame nasledovný článok, ktorým sa Vám pokúsime zjednodušiť celý proces prípravy:1. Pred začatím prác:

 

Ak pri obnove starého bytového jadra nezasahujete do nosných konštrukcií a odstránite pôvodné umakartové priečky, ktoré nahradia nové z odľahčených materiálov, postačuje stavebné úpravy ohlásiť stavebnému úradu. Takáto rekonštrukcia patrí medzi udržiavacie práce. Ak však plánujete zasahovať do priečky, potrebujete predložiť statický posudok. V prípade ak budete zasahovať do nosných stien, budete potrebovať aj stavebné povolenie.

 


2. Pôdorys kúpeľne:

 

Grafickým návrhom kúpeľne sme sa v Prievidzi začali venovať ako prví, už pred vyše dvanástimi rokmi. Dnes sa nájde už len málokto, kto by pri kúpe obkladov a dlažieb do kúpeľne nevyužil možnosť grafického spracovania. Od zákazníkov je potrebný iba základný náčrt pôdorysu, na ktorý môžu využiť aj naše podklady, alebo ich donesú nakreslené na obyčajnom papieri.

Na čo je však dôležité pamätať je fakt, že realita je s grafickým návrhom zhodná na 90% a nikdy nebudú skutočné rozmery kúpeľne rovnaké ako v grafickom návrhu. Toto je obzvlášť platné pri bytových jadrách, kde staré umakartové steny častokrát bránia presnému zmeraniu miesnosti, resp. steny nezvierajú vždy 90° uhol. Avšak aj tak je dôležité, aby bola kúpeľňa zmeraná čo najpresnejšie, keďže aj 5 cm môže mať v konečnom dôsledku vplyv na výsledné množstvo obkladov, resp. spôsob jeho pokládky.

 

Po nakreslení a odsúhlasení návrhu dodávame s tovarom vždy aj určitú formu kladačských plánov pre obkladačov, ktorej podrobnosť závisí aj od množstva a druhu odobratého tovaru. Preto ak kúpite okrem obkladu a dlažby napríklad aj sanitárne vybavenie, vieme vodárom vyznačiť presné údaje o umiesnení prívodov, resp. odpadov vody, ktoré platia pre daný typ výrobku.

 

Vymera   Podorys

 

 

3. Výber obkladu:

Pri dnešných možnostiach sa môže väčšine ľuďom zdať, že si nikdy nebudú schopní vybrať z nepreberného množstva vzorov. Pri pohľade do nášho zoznamu dvadsiatich štyroch ponúkaných výrobcov sa dá ľahko zistiť, že ceny za základný obklad môžu začínať bežne pod 10 €/m2 a končiť niekde pri značke Versace.

Dôležité je preto sa rozhodnúť, v akej cenovej kategórií sa chcete pohybovať. Jednoduchým spočítaním plochy všetkých stien kúpeľne potom získate približnú cenu, ktorú dáte za obklady.

Následne je treba mať základnú predstavu o farebnom prevedení kúpeľne. V zásade platí, že pastelové farby pôsobia živšie, ale rýchlejšie môžu omrzieť alebo výjsť z módy ako prírodné.


Ďalší krok je zvoliť si jeden z troch základných štýlov kúpeľne: klasický, moderný, rustikálny

 

- Klasický využíva farby a rozmery obkladov, ktoré si každý hneď vybaví, keď si predstaví typickú kúpeľňu. Môže sa jednať o pastelové farby, prípadne vzory, ktoré si nikto nezmýli s akýmkoľvek iným materiálom.

 

warhol 02 04 one Solid-Zero 00-1 

 

 

 - Moderný využíva dnes už dokonalé imitácie materiálov ako je drevo, kameň, alebo betón. Väčšinou sa jedná o drahšie série, kedže sa pri výrobe využíva digitálna technológia a väčšie rozmery.

 

rock 01 REX 02 E-Wood 03

 

 

- Rustikálny, alebo aj vidiecky štýl odráža doby minulé a je skôr výnimočne používaný. Sú to ale kúpeľne, ktoré nikdy nezostarnú a vždy si zachovajú svoju príjemnú, domácku atmosféru.

 

Ego 02

scarlet 03

Steam 01

 

 

4. Výber a kvalita zariaďovacích predmetov:

Pri výbere zariaďovacích predmetov je dôležité neporovnávať iba cenu výrobkov. Na rozdiel od obkladov a dlažieb, kde je kvalita podľa našich skúseností viac-menej unifikovaná a mení sa v závislosti od dizajnu a veľkosti materiálu, môže byť cenový rozdiel pri zariaďovacích predmetoch viditeľný už na prvý pohľad. V niektorých prípadoch až po detailnom preskúmaní prierezu výrobku:

 

Caplast

 

 

Mnohí naši zákazníci k nám napríklad prichádzajú s požiadavkou vane, alebo sprchovej vaničky z iného materiálu ako akrylát. Tvrdia, že po vlastných zlých skúsenostiach, alebo skúsenostiach známeho už nechcú riskovať. Akrylát je ale najpoužívanejším materiálom pri výrobe vaní a sprchových vaničiek, kvôli jeho dobrej tvarovateľnosti a nízkej cene. Na akrylátové vane dávajú výrobcovia z našej ponuky bežne 5-ročnú, 7-ročnú, 10-ročnú, až doživotnú záruku, pričom ceny sa pohybujú už od 150,- € za vaňu v rozmere 160x70 aj s príslušenstvom.

 

My sa spoliehame hlavne na kvalitu európskych, slovenských a českých výrobcov, ale v zásade platí, že nie je ani tak dôležitá krajina pôvodu, ako skôr cena výrobku. Výrobné materíaly a kvalifikovaná obsluha fabriky jednoducho niečo stoja a pokiaľ nehľadáte vyslovene dizajnové výrobky a značky, môže poľský výrobok stáť rovnako ako český, nemecký a byť aj rovnako kvalitný.5. Výber stavebnej firmy, alebo živnostníka, ktorý zákazku zhotoví:

 

Zohnať v dnešnej dobe spoľahlivého majstra je často riešeným problémom. Množia sa prípady, kedy rekonštrukciu kúpeľne robia nekvalifikované osoby, s minimálnymi skúsenosťami a neadekvátnym vybavením. Vtedy vznikajú nedorozumenia a zákazník musí riešiť napríklad neoprávnené reklamácie materiálu. U nás máte možnosť po dohode získať kontakt na overených majstrov, s ktorými roky spolupracujeme. Vypracujú Vám kompletný cenový návrh, vrátane elektoinštalácie a vodoinštalácie. Majte však na pamäti, že dobrý majster býva časovo vyťažený a termín na rekonštrukciu môže byť posunutý aj o mesiac, od chvíle kedy mu zavoláte. Podľa rozsahu rekonštrukcie sa môže doba realizácie pohybovať približne medzi 6 až 10 dňami.

 

 

6. Cena za rekonštrukciu

 

Je dobré mať aj predstavu o celkových nákladoch za rekonštrukciu typickej bytovej kúpeľne. Objektívne vieme povedať, že celkové náklady za materiál, ktorý dodávame do bytových kúpeľní, sa najčastejšie pohybuje od 1600,- do 2500,- €. V nich býva zahrnuté všetko od obkladov a dlažby, sanitárneho vybavenia, až po drobnosti ako sú rohové ventily k batériam. Druhú časť nákladov tvorí práca, stavebné, vodárenské a elektroinštalačné materiály, ktoré zabezpečí majster. Po zrátaní všetkých nákladov, plus aspoň 10% finančnej rezervy, sa dostanete k sume približne 5000,- €.


 

7. Záverečná rada:

 

Po dokončení všetkých prác, resp. pred jeho tesním ukončením býva občas riešeným problémom obklad a dlažba, ktorá zostala v balíkoch navyše. V týchto prípadoch dôrazne doporučujeme zákazníkom, aby si tovar ponechali. Nerobíme to z dôvodu zbavenia sa zodpovednosti, alebo snahy predať viac tovaru, ale zo skúseností, ktoré pravidelne radíme skoro každému.


V dnešnej dobe dizajn obkladov a dlažieb podlieha stále rýchlejšie móde a série sú vyraďované z produkcie fabrík niekedy aj počas dvoch rokov, v závislosti na predajnosti. Vtedy je len otázkou času, kedy prestane byť séria dostupná aj zo skladových zásob veľkoobchodov a nikde sa nedá zohnať. Pokiaľ sa aj nájdu niekde zvyšky, takmer určite sa bude jednať o iný odtieň, alebo kaliber, keďže toto sa neustále mení v každej výrobnej šarži. V prípade nejakej opravy kúpeľne, alebo výmene niektorých komponentov, ktoré vyžadujú aj výmenu obkladov, nastáva problém so zakúpením potrebného obkladu a dlažby.


Preto radíme, odložte si zvyšný tovar. Jeho hodnota pre Vás môže jedine stúpnuť.

 

 

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok keramat.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií.